Promocje

Oprawy wpustowe

na stronę
Pokazuje 1 - 51 z 70 elementów
Pokazuje 1 - 51 z 70 elementów

Oprawy wpustowe

Oprawy wpustowe charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją, niż w przypadku tradycyjnych, sufitowych źródeł światła. W przeciwieństwie do nich, nie są one montowane bezpośrednio na powierzchni sufitu, lecz na płycie podwieszanej, co daje możliwość wykonania odpowiedniej instalacji zasilającej.

Sposoby oświetlenia

Oprawy wpustowe umożliwiają stworzenie kilku zupełnie różnych aranżacji oświetleniowych, w zależności od wymogów i potrzeb użytkownika.

- oświetlenie pokojowe - w tej konfiguracji, oprawy wpustowe są montowane w ten sposób, by padające z nich światło obejmowało swym zasięgiem najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika fragmenty pomieszczenia. W ten sposób możemy stworzyć nastrojowe oświetlenie wewnętrzne, które nadaje ton całemu pomieszczeniu.

- oświetlenie punktowe - w tej konfiguracji, lampa wpustowa zostaje umiejscowiona w ten sposób, by padające z niej światło kierowało się bezpośrednio na określony przedmiot. Metoda ta bardzo często jest spotykana w muzeach, galeriach i innych budynkach, w których zależy nam na podkreśleniu uroku poszczególnych przedmiotów.

- oświetlenie miejscowe - ta metoda oświetlenia wnętrza jest jedną z najbardziej praktycznych. Polega na takim ukierunkowaniu oprawy, by padające z niej światło umożliwiło odczytanie tekstu.

Jak zamontować oprawy wpustowe?

Zasada montażu opraw wpustowych jest zależna przede wszystkim od wskazań producenta. Montując je, zawsze należy brać pod uwagę czy:

- Strumienie świetlne padające z lamp nie przenikają się nawzajem. W takiej sytuacji, instalacja taka będzie nieekonomiczna, głównie ze względu na zbyt duże zużycie prądu.

- Padające strumienie świetlne nie tworzą miejsc nieoświetlonych. Lampy wpustowe powinny być tak rozmieszczone, by padające z nich światło było rozmieszczone w miarę równomiernie w całym pomieszczeniu.

Uwagi niezbędne podczas montażu

Montując oprawy wpustowe, zawsze zwracamy uwagę na to, by przerwa pomiędzy konstrukcją stropu a powierzchnią podwieszaną wynosiła minimum 10 cm. Zachowując tą przestrzeń mamy pewność, że poszczególne elementy obwodu będą miały odpowiednią wentylację, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku transformatorów.

Zanim rozpoczniesz montaż pamiętaj o:

- przygotowaniu przewodów, za pomocą których energia elektryczna będzie dostarczona do wszystkich elementów obwodu,
- przygotowaniu transformatora, którego zadaniem będzie konwersja napięcia wejściowego 230 V, do standardowego napięcia zasilanych ogniw LED, to jest 12 V
- odpowiednim obliczeniu mocy transformatora, która winna wynosić mniej więcej 120 procent mocy zasilanych odbiorników.

Przed rozpoczęciem montażu nie wolno zapominać o przestrzeganiu stosownych przepisów. Jeśli zachodzi taka konieczność, warto zatrudnić wykwalifikowanego elektryka.

Etapy montażu opraw wpustowych

Zachowanie odpowiedniej kolejności przy montażu lamp wpustowych, pozwala na maksymalne zabezpieczenie montera, jak i całej instalacji elektrycznej.

- w przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym montujemy instalację elektryczną, niezbędną do zasilenia opraw wpustowych.

- następnie, za pomocą np. cyrkla, rozrysowujemy miejsca, w których będziemy instalować oprawy. W miejscach tych wykonujemy za pomocą otwornic odpowiednie otwory.

- kolejnym krokiem jest podłączenie transformatora. Na początek podpinamy go bezpośrednio pod obwód zasilający a dopiero na koniec pod odbiornik (gniazdo 12 V).

- następnie wspomniany transformator montujemy na instalacji podwieszanej, po czym maskujemy go za pomocą naszej oprawy wpustowej.

Podsumowując, lampy i oprawy wpustowe to idealne, dodatkowe źródła światła. Dzięki swej oszczędności i ekonomice, można je wykorzystać zwłaszcza wtedy, gdy nie ma potrzeby włączania głównego oświetlenia.