Kategorie

Lampy do pokoju dziecięcego

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze lamp do pokoju dziecięcego

Pierwszym rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze lamp do pokoju dziecięcego jest bezpieczeństwo. Oprawy w tym pomieszczeniu muszą spełniać wszystkie wymogi, ponieważ kontakt dziecka ze źle zabezpieczoną oprawą, mógłby skończyć się dla tragicznie. Mam tu na myśli głównie porażenie prądowe, jednak równie istotną kwestią jest jakość wykonania. Lampy do pokoju dziecięcego nie mogą posiadać małych elementów, które dałoby się odczepić, a następnie połknąć. Równie ważne są materiały z których wykonuje się takie oświetlenie. Najlepiej gdyby były to naturalne materiały takie jak drewno, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest rodzaj użytych farb. W przypadku dzieci, są to farby i lakiery posiadające specjalne certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo.

Aktywne filtry

Dopasowanie opraw do wielkości pomieszczenia

Projektując oświetlenie w pokoju naszych dzieci musimy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie wielkości opraw, jak i mocy świetlnej. Lampy w pokoju dziecięcym zazwyczaj stanowią ciekawą ozdobę i nie byłoby dobrze, żeby były zbyt małe i nie zapewniały zamierzonego efektu. Nie mogą być również zbyt monstrualne, gdyż wówczas przytłoczą całą aranżację i pozostałe elementy pozostaną niezauważalne. Innym istotnym parametrem przy doborze oświetlenia jest moc źródeł światła, a także barwa światła. Odpowiednia moc oświetlenia w pokoju dziecięcym jest bardzo ważna, gdyż ma duży wpływ na wzrok, a zwłaszcza w tym wieku jest to szczególnie istotne. Z kolei barwa światła ma duży wpływ na atmosferę, dlatego nie powinno się w tego tupu wnętrzach stosować źródeł światłą o zimnej barwie. Zazwyczaj używane są żarówki o cieplej lub neutralnej barwie.Rodzaje lamp do pokoju dziecięcego

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w pokoju dziecięcymlampy wiszące. Przybierają one zazwyczaj postacie ulubionych zabawek lub bohaterów naszych milusińskich. Najczęściej są to samoloty, samochody, czy też różnorakie zwierzęta, które od zawsze cieszą się dużą sympatią u dzieci. Nieodzownym rodzajem oświetlenia u nieco starszych dzieci są lampy biurkowe. Tutaj estetyka jest również istotna, jednak na pierwszy plan wysuwa się jakość i moc źródeł światła. Parametry te są ważne przy nauce i różnych pracach zręcznościowych, więc nie powinniśmy ich bagatelizować. Często pomijane jest oświetlenie ścienne, jednak kinkiety w pokoju dziecięcym są również potrzebne, po pierwsze doświetlają poszczególne strefy a dodatkowo poprawiają aranżację. Takie elementy dekoracyjne są bardzo ważne i bardzo trudno jest bez nich stworzyć spójną kompozycję.