Jak odnowić starą lampę – poradnik krok po kroku?

Masz w domu starą lampę, która nie wygląda dobrze, jednak nie chcesz jej wyrzucać? W tym artykule dowiesz się jak odnowić starą lampę. Dzięki temu przywrócisz jej dawny blask, a być może nadasz zupełnie nowy, wyjątkowy wygląd. Renowacja lamp, to nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie, które nadaje twojemu wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Dlaczego warto odnowić starą lampę?

Pierwszym powodem są oszczędności. Nowe oświetlenie jest droższe, nawet gdy są to proste lampy sufitowe. Najtańszą propozycją co do zasady są plafony, jednak nie każdemu się podobają. Natomiast gdy wiesz, jak odnowić starą lampę to za grosze możesz  mieć oświetlenie, które wygląda jak nowe.

Dla wielu osób istotne są aspekty środowiskowe. Stare lampy najczęściej trafiają na wysypisko śmieci. Odnawiając je, zmniejszasz ilość produkowanych śmieci, co jest przyjazne dla środowiska. Ponadto w ten sposób personalizujesz oświetlenie, dzięki temu nabiera ono niepowtarzalnego charakteru.

Czy każdą lampę można odnowić?

Co do zasady tak. Natomiast należy wziąć pod uwagę materiał, stan techniczny oraz twoje chęci i zaangażowanie. Odnowienie np. stuletniego, szklanego żyrandola, który ostatnie 70 lat przeleżał na strychu w domu dziadków, jest znacznie trudniejsze niż renowacja kilkunastoletniej lampy stojącej.

Ponadto warto zastanowić się, jak chcesz odnowić lampę. Chcesz przemalować podstawę i stelaż lub tylko wymienić abażur na nowy? A może chcesz całkowicie odnowić oświetlenie. Odpowiedni plan działań jest kluczowy i ułatwi renowację.

A jeśli szukasz nowego oświetlenia, to odwiedź nasz sklep z lampami. Znajdziesz u nas m.in.:

Gdy szukasz trwałych rozwiązań, które przetrwają nie lata, lecz dziesięciolecia to postaw na produkty szklane, metalowe i drewniane. To surowce, które odpowiednio pielęgnowane będą świetnie prezentować się długo, a także z łatwością je odświeżysz.

Jak odnowić starą lampę krok po kroku? Instrukcja

Proces czyszczenia należy dopasować do rodzaju oświetlenia i materiałów, z jakich jest wykonany. Zanim zaczniesz odnawiać lampę, to zaopatrz się w odpowiednie środki. Do kluczowych etapów zaliczamy:

  1. Demontaż – rozmontuj lampę na poszczególne elementy m.in. abażur, stelaż.
  2. Czyszczenie – dokładnie oczyść je z kurzu i brudu. W przypadku ciężkich zabrudzeń możesz użyć delikatnych środków czyszczących.
  3. Przygotowanie powierzchni – gruntowne odświeżenie może wymagać np. starcia wierzchniej warstwy za pomocą papieru ściernego.
  4. Malowanie i lakierowanie – po dokładnym oczyszczeniu możesz pomalować lampę farbą. Jeśli zależy Ci na zachowaniu naturalnego wyglądu, to wystarczy lakierowanie.
  5. Montaż – po całkowitym wyschnięciu elementów, zmontuj lampę z powrotem.

Odświeżenie starych lamp nie jest trudne, natomiast to proces wymagający przede wszystkim cierpliwości. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *