Lampy led nowoczesne i ciągle doskonalone oświetlenie energooszczędne

Żarówki Led Azzardo

Od czasu pamiętnego odkrycia Edisona w 1879 roku, elektryczne oświetlenie jest nieodłącznym elementem towarzyszącym ludziom w życiu i codziennych czynnościach.

Pierwsze lampy żarowe jako żarnik który emituje światło pod wpływem podgrzania, wykorzystywały włókno węglowe umieszczone w szczelnej bańce wypełnionej gazem szlachetnym . Z czasem zmieniano materiał żarnika oraz skład mieszaniny gazów, jednak pomimo wielu modyfikacjom lampy żarowe nie pozbyły się ich podstawowej wady, czyli ogromnych strat energii. Dzisiejsza żarówka jedynie w 5% swą energię wykorzystuje na emisję światła, reszta tracona jest jako ciepło wytwarzane w tym procesie.

Żarówki różne
Żarówki różne

Ogromne straty energii prowadziły do prac mających na celu stworzenie efektywnego oświetlenia energooszczędnego. Zamiennikami dla żarówek stały się świetlówki kompaktowe, zbudowane na zasadzie lampy fluorescencyjnej, czyli popularnej świetlówki. Powyginana rurka z luminoforem przypomina swym zarysem kształt bańki żarówki, a cały układ zapłonowo-stabilizacyjny znajduje się w korpusie z gwintem. Pomimo tego, że świetlówki kompaktowe posiadają około pięciokrotnie większą sprawność od lamp żarowych, cały czas dążono do zwiększenia skuteczności świetlnej źródeł światła.
Rozwiązaniem okazało się zastosowanie technologii led. Pierwsze lampy led pomimo dużej oszczędności energii emitowały stosunkowo niski strumień świetlny. Jednak z czasem technologia pozwalała na coraz lepsze rozwiązania i wprowadzanie nowocześniejszych, a co za tym idzie mocniejszych diod led.

Dziś diody led wykorzystywane są jako zamienniki praktycznie dla wszystkich rodzajów źródeł światła. Oprócz ich głównych zalet, czyli niskiego poboru mocy oraz dużej żywotności, należy pamiętać o ogromnej różnorodności. Lampy led potrafią świecić w pełnej skali temperaturowej bieli – od barwy ciepłobiałej (2700K), do zimnobiałej (8200K). Powstają modele z diodami świecącymi w innych kolorach (czerwony, zielony, niebieski), czy też lampy dekoracyjne z miksem kolorów, zmieniające barwę świecenia na przykład poprzez sterowanie pilotem. Niektóre spośród lamp led mają wbudowany czujnik ruchu, przez co mogą być wykorzystywane jako źródła światła, na przykład na klatkach schodowych.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *