Kryształowy żyrandol we wnętrzu

Myśląc o kryształowym żyrandolu zazwyczaj przychodzi nam do głowy ogromna, wielopiętrowa konstrukcja w stylu Marii Teresy, wyposażona w dziesiątki świateł i miliony połyskujących kryształów, zawieszona w reprezentacyjnym holu.

Ten obraz przysłania nam współczesne formy i nowoczesną stylistykę kryształowych lamp, a jest ona niezwykle bogata, ciekawa i jak najbardziej do wprowadzenia do – zdecydowanie mniejszych niż pałacowe – wnętrz.

Żyrandol kryształowy
Lucia – żyrandol z kryształami

Urok kryształu

Kryształowe żyrandole wzięli na warsztat współcześni styliści i projektanci. Nic dziwnego – połyskujące i odbijające światło szkło pozwala stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat i podkreśla jego elegancję.

Żyrandole te przeżywają w ostatnim czasie prawdziwy renesans. Znalazły swoje miejsce m.in. w nowoczesnych, a często loftowych aranżacjach. Surowe i proste, oszczędnie urządzone i często monochromatyczne wnętrza, wyposażone w naturalne materiały, stały się świetnym tłem dla kryształu.

Kryształowe lampy wiszące można zamontować niemal w każdym typie pomieszczenia. Odpowiednim i oczywistym miejscem są dla nich salony czy sypialnie, ale mogą to być również kuchnie, a nawet łazienki. Ważne jest jednak, aby wnętrze stanowiło stylistyczną całość.

Kryształowy żyrandol dobrany do charakteru wnętrza może wpisać się w jego styl i podkreślić go, albo wręcz przeciwnie – być przeciwieństwem, stanowić dla niego przeciwwagę i jako wyrafinowany akcent przyciągać wzrok.

Żyrandol Feiss

Dobre miejsce na kryształowy żyrandol

Współczesnym żyrandolom nadaje się najrozmaitsze kształty. Mogą one oczywiście przypominać tradycyjne formy, tyle że w mniejszej skali, ale obok nich dostępne są różnych rozmiarów koła, elipsy, kwadraty i prostokąty. Kryształowe koraliki mogą swobodnie zwisać, a spływając w dół tworzyć prawdziwą świetlną kaskadę. Mogą tworzyć zwarte i stylowe, czasem barwne kompozycje lub być pojedynczym, widowiskowym „dopełnieniem”.

Żyrandole stanowią najczęściej główny, efektowny punkt nad jadalnym stołem. Jeśli jadalnia jest np. częścią salonu, tego typu akcent będzie stanowił świetny element scalający obszar stołu w jedną, odrębną funkcjonalnie od reszty pomieszczenia przestrzeń.

Małe kryształowe żyrandole można z powodzeniem montować np. nad strefą wypoczynkową, a także nad kuchennymi wyspami. Jeśli te odrębne funkcjonalnie strefy należą do jednej przestrzeni, wszystkie źródła światła będą je stylistycznie łączyć w harmonijną całość.

Warto pamiętać, iż lampy wiszące pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowią ważną ozdobę wnętrza.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *