Pomieszczenie bez okna – wskazówki na oświetlenie

Ślepa kuchnia czy łazienka bez okien to problem wielu domów. Takie przestrzenie wymagają specjalnego oświetlania, które będzie jak najbardziej praktyczne i umożliwi swobodne wykonywanie codziennych czynności. Problemem mogą być jednak także pomieszczenia, w których co prawda są okna, ale dostęp do światła pozostaje ograniczony, a więc miejsca takie poddasza czy pokoje z oknem dachowym. Jak więc zaaranżować tak wymagającą przestrzeń?

Oświetlenie punktowe
Jak wiadomo, bez odpowiedniego oświetlenia każde pomieszczenie jest mało funkcjonalne. Aranżując przestrzeń należy więc starannie rozplanować rozmieszczenie sztucznego oświetlenia. Dużą rolę odgrywać będzie tak zwane oświetlenie punktowe, które pozwoli znacząco zwiększyć funkcjonalność danej przestrzeni. We wnętrzu bez okien i dostępu do światła dziennego najlepiej zastosować wielopunktowe oświetlenie z rozproszony źródłem światła. Dzięki temu nie będzie żadnych nieoświetlonych i ciemnych kątów.

Oprawy wpuszczane
Jednym z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie pomieszczenia bez okna takiego jak łazienka są lampy halogenowe lub spoty, najlepiej montowane na suficie podwieszanym. Dzięki równomiernemu rozmieszczeniu każdy kąt pomieszczenia będzie mógł być odpowiednio oświetlony. Najważniejszym punktem łazienki z pewnością w tym wypadku będą okolice lustra. Warto zainstalować nad nim szereg oczek czy reflektorów lub kupić lustro ze zintegrowanym oświetleniem. Takie lustro nie tylko będzie dobrze się prezentować, ale także okaże się niezwykle funkcjonalne przy robieniu makijażu czy wykonywaniu innych codziennych czynności.

Taśmy LED
To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także niezwykle estetyczne, dlatego będzie mogło być ozdobą niejednego pomieszczenia. Dużą zaletą taśm jest także ich uniwersalność – mogą być montowane praktycznie wszędzie: pod sufitem, wokół luster, pod brzegami armatury czy przy listwach podłogowych. Dzięki temu nie tylko pomogą stworzyć odpowiednią atmosferę, ale także doświetlą dowolne pomieszczenie.

Ślepa kuchnia
Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia bez okna takiego jak ślepa kuchnia można zapewnić, stosując kilka sprawdzonych sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście połączenie kuchni z doświetlonym salonem. Dzięki temu przestrzeń będzie wymagała mniejszej ilości oświetlenia sztucznego. W przypadku ślepej kuchni oświetlenie musi być starannie wybrane ze względu na takie aspekty jak barwa i nasycenie światła. Warto skorzystać z kilku rodzajów oświetlenia – głównego, podszafkowego oraz dekoracyjnego, które pozwoli na oświetlenie wybranej strefy we wnętrzu. Punktowe oświetlenie równomiernie rozjaśni kuchenną przestrzeń, a w połączeniu z pozostałymi elementami oświetlenia sprawi, że ślepa kuchnia będzie bardzo funkcjonalna. Należy jednak pamiętać, że w ciemnej kuchni światło powinno mieć ciepłą, żółtą barwę, bo białe wizualnie ochładza przestrzeń.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *