Drugie życie klasycznych żyrandoli

Lampy zainspirowane tradycyjnymi wzorami oraz będące ich bezpośrednimi kopiami cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Za sprawą swojego niezwykłego wyglądu, żyrandole klasyczne przeżywają obecnie drugą młodość.

Klasyczny wygląd

Żyrandole klasyczne charakteryzują się długimi, wysuniętymi ze zwisającego trzonu ramionami. Zazwyczaj wykonywane są ze szlachetnych kamieni kolorowych lub tańszych tworzyw, wykańczanych następnie w kolorze mosiądzu, miedzi czy platyny. Na rynku dostępne są również tradycyjne oprawy wykonane z drewna. Wygląd świeczników najczęściej nawiązują do tradycyjnych opraw, w których źródła światła w formie płomieni świec stanowią zwieńczenie ramion. Dodatkowo wyposażane są w nieduże klosze, nierzadko ozdobione elementami szklanymi lub niezwykle modnymi kryształkami.

Żyrandol klasyczny – Hinkley

Zastosowanie oświetlenia

Żyrandole klasyczne najlepiej wykorzystują swój potencjał w wysokich wnętrzach. Z tego powodu najczęściej stosowane są w salonach, pokojach gościnnych i przestronnych korytarzach. Jeżeli oprawa świetlna skierowana jest do góry, uzyskiwane światło odbija się od sufitu i jest lekko rozproszone. Natomiast w przypadku oprawy skierowanej w dół, główny strumień odbija się w posadzce i daje bardziej rozproszone światło. Jeżeli żyrandol wyposażony jest w klosz, główny strumień światła uwydatnia się najbardziej bezpośrednio w jego obrębie.

żyradndol Feiss

Klasyczne wzornictwo

Żyrandole klasyczne mogą ponadto naśladować wzory secesyjne, które charakteryzują się licznymi ornamentami roślinnymi oraz zastosowaniem specyficznych, płynnych linii. Klosze pełnią w nich kluczową rolę i często są produkowane z witrażowego, kolorowego szkła. Wiele wzorów żyrandoli klasycznych nawiązuje do stylu art deco. Zazwyczaj posiadają one ramiona w kształcie litery L i stosunkowo proste zdobienia. Klosze zwykle wykonane są ze szkła kryształowego lub alabastru i posiadają kształt odwróconej misy.

żyrandol Carabel

Uniwersalny styl

Z oczywistych względów, żyrandole tradycyjne doskonale prezentują się w aranżacjach klasycznych. Nie oznacza to jednak, że można je stosować jedynie w pałacowych wnętrzach. Idealnie pasują do pomieszczeń urządzonych w pokrewnym stylu francuskim lub retro. Klasyczne rozwiązania sprawdzają się także w stylu vintage, gdzie z powodzeniem łączyć można wyposażenie z różnych epok. Również w bardziej współczesnych wnętrzach często stosowane są klasyczne żyrandole kryształowe. Nawet pomimo dostępności wielu nowoczesnych modeli żyrandoli i lamp wiszących, zapotrzebowanie na klasyczne oprawy nie maleje. Wynika to z ich ponadczasowości, a także niezwykłej uniwersalności.

Tagi: , ,

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *