Lampy łazienkowe? Poradnik montażowy krok po kroku

Jak zamontować lampę łazienkową krok po kroku? Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces ten może wydawać się skomplikowany. Jednak zwykle montaż produktów jest prosty i nie potrzeba do tego specjalnego doświadczenia. W tym artykule dowiesz się jak zamontować lampę sufitową, czy też nad lustrem.

Lampy łazienkowe – jak przygotować się do montażu?

Montaż lampy wymaga kilku podstawowych narzędzi. Przede wszystkim, będziesz potrzebował śrubokrętu, wiertarki, poziomicy oraz taśmy izolacyjnej. Niektóre modele mogą potrzebować dodatkowych narzędzi, takich jak klucz imbusowy.

Ponadto, zanim przystąpisz do pracy, to upewnij się, że producent dołączył do niego wszystkie niezbędne elementy montażowe. Bez względu na to, czy planujesz podłączyć kinkiet łazienkowy, lampy sufitowe, czy jeszcze inne rozwiązania. Niektórzy producenci dostarczają tylko podstawowe wyposażenie, które umożliwia skręcenie lampy, natomiast Ty musisz kupić np. kołki do zamocowania jej w ścianie lub suficie.

Jak zamontować lampę łazienkową?

Pierwszy krok w procesie to wybór odpowiedniego miejsca na lampę. Lampy łazienkowe najlepiej montować w miejscu, gdzie będą najbardziej potrzebne. Najczęściej montuje się je nad lustrem. Dodatkowo w każdym wnętrzu niezbędne jest oświetlenie główne.

Kolejnym etapem jest przygotowanie otworu montażowego. Otwór powinien być na tyle duży, aby przewód zasilający mógł bez przeszkód przejść przez niego. Pamiętaj również, aby wyłączyć prąd w mieszkaniu, zanim rozpoczniesz montaż oświetlenia.

Gdy otwór jest już gotowy, możesz przyłączyć przewody do lampy. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzymaj się instrukcji montażu dołączonej do lampy. Sposób podłączenia lampy może znacząco różnić się od modelu, który kupisz.

Ostatnim krokiem jest przymocowanie lampy do ściany lub sufitu. Tu zależnie od modelu lampy, proces może wyglądać nieco inaczej. Najczęściej należy przymocować uchwyt do ściany, a następnie lampę do uchwytu.

Jak zamontować lampę sufitową?

Montaż lampy sufitowej przebiega co do zasady tak samo, jak każdej lampy łazienkowej. Należy najpierw wywiercić otwory pod uchwyt, tak żeby można było podłączyć przewody zasilające. Następnie należy podłączyć lampę do zasilania i przymocować ją do uchwytu.

Największa różnica podczas montażu lampy sufitowej polega na tym, że do bezpiecznej i wygodnej instalacji niezbędna jest drabina. Prowadzenie prac z krzeseł lub stołów jest ryzykowne. 

Lampa łazienkowa sufitowa i nad lustro – jak zadbać o bezpieczny montaż?

Tak jak pisaliśmy wcześniej – do montażu należy się odpowiednio przygotować. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne części i narzędzia. Zanim zabierzesz się do montażu, powierzchnię oczyść oraz wyłącz światło w całym mieszkaniu lub danym pomieszczeniu. To ważne już podczas wiercenia dziur w ścianie. Pamiętaj, że praca z przewodami elektrycznymi, gdy sieć nie została wyłączona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ponadto, zanim zabierzesz się do montażu, to zgromadź wszystkie części, materiały i narzędzia w jednym miejscu. Znacząco ułatwi to późniejszą pracę. Gdy montujesz lampę łazienkową sufitową, to koniecznie zaopatrz się w stabilną drabinę. Prace wykonywane ze stołu lub krzesła są niebezpieczne.

Ponadto zawsze upewnij się, że prawidłowo połączyłeś przewody. Błędne połączenia mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalnym elektrykiem.

Podsumowanie

Już wiesz, jak samodzielnie zamontować lampę – jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Podczas instalacji należy bezwzględnie trzymać się standardów bezpieczeństwa oraz korzystać z instrukcji dołączonej przez producenta. A jeśli planujesz wymianę oświetlenia, to sprawdź lampy do łazienki dostępne w ofercie naszego sklepu. Znajdziesz u nas sprawdzony asortyment w atrakcyjnych cenach.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *