Oświetlenie łazienkowe – jak zaplanować oświetlenie w łazience

Oświetlenie łazienkowe Kichler

Zapewnienie odpowiedniego oświetlania w łazience jest bardzo istotne z wielu powodów. Wydaje się, że spędzamy w tym pomieszczeniu niewiele czasu, jednak tak naprawdę przeciętny człowiek na kosmetykę ciała poświęca dwa lata swojego życia. Warto więc zadbać, aby spędzić ten czas w przyjaznym i komfortowym otoczeniu.

Łazienka jest miejscem odpoczynku i relaksu po całym wyczerpującym dniu. W większości przypadków pomieszczenia tego typu pozbawione są dopływu światła dziennego i w związku z tym powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór opraw oświetleniowych, które zapewnią jasne światło i miły nastrój.
Najpopularniejszym rodzajem głównego oświetlenia łazienkowego stosowanego w tego typu wnętrzach są halogenowe źródła światła wpuszczone w sufit.

Oświetlenie łazienkowe Hinkley
Oświetlenie łazienkowe Hinkley

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak w ostatnim czasie projektanci wnętrz odchodzą od tego rodzaju opraw i zaczynają wprowadzać do swoich rozwiązań żyrandole łazienkowe jako główne źródło światła. Tego typu lampy sufitowe prezentują się bardzo okazale i poza funkcją oświetlenia, spełnia także rolę dekoracyjną. Należy w tym przypadku jednak pamiętać, że nie mogą być to standardowe lampy stosowane we wnętrzach. Powinny być to oprawy przystosowana do pracy w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności. Chcąc uzyskać lepszy efekt wizualny warto uzupełnić pomieszczenie o kinkiety tej samej serii co lampa wisząca. Z całą pewnością doda to uroku pomieszczeniu, a zastosowanie wyłącznie delikatnego światła z tego typy lamp ściennych, nada pomieszczeniu bardzo subtelny i romantyczny nastrój.

Oświetlenie łazienkowe Feiss
Oświetlenie łazienkowe Feiss

Nie w każdej łazience możemy jednak sobie pozwolić na zastosowanie długich lamp wiszących. Rozwiązanie to może być stosowane wyłącznie w wysokich pomieszczeniach, natomiast w niższych wnętrzach alternatywą mogą być ozdobne plafony łazienkowe. Lampy tego typu doskonale sprawdzają się jako główne oświetlenie łazienkowe, dodatkowo mogą być interesującym uzupełnieniem wnętrza.
Główne źródło światła w łazience jest istotne, jednak najważniejszym oświetleniem są źródła światła rozmieszczone wokół lustra. Oprawy oświetleniowe tego typu montujemy tak, aby jasne światło z góry lub z boku nie powodowało cieni na twarzy. Dla uzyskania najlepszego efektu, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest instalacja lampy nad lustrem oraz dwóch kinkietów po bokach. Prawidłowe światło przy lustrze jest ważne przy goleniu, makijażu i innych czynnościach higienicznych.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *