Jak podłączyć żyrandol

Meblowanie i aranżowanie mieszkania to duża radość, a zarówno wyzwanie. Jak podłączyć żyrandol, aby pięknie rozświetlał wnętrze? Wbrew pozorom w wielu przypadkach jest to łatwe i nie wymaga posiadania kilkuletniej wiedzy elektryka. Nie można jednak przy tym zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz narzędziach, bez których montaż się nie uda. Podpowiadamy o czym trzeba pamiętać. 

Podłączenie żyrandola – pamiętaj o bezpieczeństwie 

Jako sklep z lampami obsługujemy wielu klientów, którzy samodzielnie decydują się na montaż oświetlenia. W związku z tym pojawia się wiele pytań o to, jak podłączyć kable do żyrandola? W pierwszej kolejności należy zadbać o swoje bezpieczeństwo! W tym celu na czas instalacji trzeba wyłączyć zasilanie w domu. 

Zanim opowiemy o tym, jak podłączyć żyrandol ledowy, zwrócimy również uwagę na narzędzia, w które warto się wyposażyć. Niezbędne podczas prac okażą się:

 • próbnik napięć,
 • taśma izolacyjna, 
 • wiertarka/wkrętarka,
 • śrubokręt, 
 • latarka czołowa.

Podłączenie poszczególnych żyrandoli 

Niestety – nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jak podłączyć żyrandol. Sposób montażu zmienia się w zależności od lampy i tego ile żarówek się w niej znajduje. Opowiemy zatem o najpopularniejszych modelach.

 • Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki? Sposób montażu nie jest skomplikowany. Wystarczy za pomocą kostki połączyć ze sobą kable o tym samym kolorze. Kostka sama w sobie również nie jest skomplikowana i można dostać ją praktycznie w każdym sieciowym sklepie budowlanym – w jej przypadku kabelki przykręca się śrubokrętem w odpowiednich otworach. 
 • Jak podłączyć żyrandol na 4 żarówki i 3 kable z sufitu? Przy takim zestawieniu trzeba się dokładnie zastanowić, jak chce się podzielić źródło światła. Przy 3 kablach sufitowych, dwa z nich muszą być fazowe. W taki układzie:
  • 2 do 2 –  mogą świecić się 4 żarówki albo 2,
  • 1 do 3 – na wyłączniku może świecić się 1, 3 bądź 4 żarówki. Takie rozwiązanie jest niezwykle popularne, jeżeli chodzi o żyrandole klasyczne, ale i minimalistyczne żyrandole nowoczesne
 • Jak podłączyć żyrandol z wiatrakiem? Zanim zacznie się szukać informacji w internecie, warto najpierw zajrzeć do schematu podłączeń. Powinien być on dołączony do większości produktów. Jeżeli 2 lub 3 próby się nie udadzą, warto poprosić o wsparcie elektryka, gdyż taki układ jest bardziej skomplikowany niż w przypadku klasycznej lampy. Mimo wszystko warto zdecydować się na żyrandole z takim udogodnieniem, które sprawdza się zwłaszcza latem. 

Oczywiście istnieją inne, bardziej skomplikowane połączenia. Na wielu forach można natknąć się, np. na takie pytania: jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek i 2 kable z sufitu? Jak zainstalować przełącznik schodowy? Jak zwiększyć ilość przewodów z jednego wypustu świetlnego? Tego typu instalacje są już bardziej skomplikowane i warto w ich przypadku poprosić o wsparcie doświadczonego elektryka. Jeżeli chce się uniknąć takiej konieczności, można zdecydować się, np. na żyrandole do salonu z mniejszą ilością żarówek. Jako profesjonalny sklep z lampami mamy ich mnóstwo w swojej ofercie. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *