Jaką wybrać lampę do salonu?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaka lampa do salonu powinna być kupiona. Wybór ten podyktowany jest wieloma zmiennymi, zaczynając od wysokości sufitu, wielkości i charakteru pomieszczenia, a kończąc na roli oświetlenia – lampa w salonie może być zarówno dekoracyjna (wtedy dzięki niej można zadbać o przytulny klimat), jak i mieć charakter czysto użytkowy. Zacznijmy jednak od początku.

Rodzaje lamp do salonu 

Aby wiedzieć jakie oświetlenie w salonie zastosować, należy w pierwszej kolejności zdawać sobie sprawę z jego rodzajów. Niestety, nie ma lamp uniwersalnych, dlatego też należy dobierać je ze świadomością – tylko wtedy można uzyskać zamierzony efekt. Mówiąc o oświetleniu sufitowym salonu wyróżniamy:

 • lampy wiszące – występują one w wielu odmianach oraz rozmiarach. Przede wszystkim mogą się one cechować:
  • jednym, dużym kloszem – jeżeli chodzi o oświetlenie dużego salonu, to spiszą się w tej roli idealnie. 
  • kilkoma mniejszymi kloszami – lampy wiszące tego typu wybierane są do mniejszych pomieszczeń, Dzięki swojej subtelnej formie nie są one przytłaczające. W zależności od modelu klosze lampy mogą być połączone jedną belką, jak i być zawieszone niezależnie koło siebie,
 • lampy ścienne – dużo osób, zastanawiając się nad tym, jaka lampa do nowoczesnego salonu sprawdzi się najlepiej, rzadko bierze pod uwagę dekoracyjne kinkiety. Świetnie odnajdują się one w stylu nowoczesnym, angielskim oraz prowansalskim. Najczęściej montuje się je nad kanapą, blisko biblioteczki lub nad dekoracjami (np. obrazami). Dają one piękne, rozproszone światło, 
 • lampy stojące – zastanawiając się nad tym, jakie oświetlenie do salonu wybrać, można także rozważyć lampy stojące (wysokie lub niskie, np. na komodę). Dzięki nim łatwo i szybko można stworzyć przyjemny klimat. 

Propozycji jest wiele, jednak jaka lampa do niskiego salonu sprawdzi się najlepiej? Pytanie to nie jest zadane przypadkowo, gdyż żaden z powyższych przykładów nie wydaje się trafiony. W przypadku niskiego stropu warto zastanowić się nad plafonami. W niczym nie ograniczają one przestrzeni, a jednocześnie prezentują się bardzo elegancko. 

Lampa salonowa a styl

Wpływ na to, jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym wybierzemy, ma wiele czynników – w pierwszej kolejności ich cena, dostępność, wygląd, a na końcu parametry. Nie bez znaczenia jest również ich styl – powinien od bezpośrednio nawiązywać do obranej w pomieszczeniu aranżacji. Zatem jaka lampa do salonu sprawdzi się w przypadku pomieszczeń:

 • nowoczesnych – jeżeli chodzi o lampy do nowoczesnego salonu warto postawić na minimalizm oraz geometryczne kształty, Ich metalowe wykończenie można spasować z uchwytami klamem, karniszy, czy też akcentów w kuchni (jeżeli mówimy o pokoju dziennym z aneksem kuchennym). Osoby bardziej odważne mogą postawić na zjawiskowe instalacje o nieregularnych kształtach, które nie wpisują się w utarte schematy,
 • skandynawskich – jakie oświetlenie w salonie skandynawskim stosowane jest najczęściej? Dekoratorzy wnętrz stawiają na lampy niklowane, chromowane, stalowe, czy też ze szklanymi kloszami. Idealnie współgrają one z charakterystycznymi dla stylu skandynawskiego kolorami ziemi, szarości oraz drewna,
 • glamour – w tym przypadku można zaszaleć. Złote lampy do salonu, ozdobne żyrandole, plafony z kryształkami – im więcej błysku, tym lepiej!
 • industrialnych – styl loftowy to tak zwany styl fabryczny oraz surowy. W jego przypadku sprawdzą się zatem szklane, metalowe, czy też miedziane lampy, najlepiej kolorystycznie nawiązujące do reszty wyposażenia. 

Gdzie powiesić lampę?

Po zdecydowaniu jakie światło w salonie sprawdzi się najlepiej należy następnie zastanowić się, gdzie dokładnie powinno się ono znaleźć. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań:

 • nad stołem – bez względu na to, jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym się wybierze, należy pamiętać o tym, by zawiesić je na odpowiedniej wysokości nad stołem. Przyjmuje się, że w standardowych pomieszczeniach klosz lampy powinien znajdować się przynajmniej 75 – 95 cm nad blatem, Wtedy wygląda on estetycznie i spełnia swoją funkcję. Jakie światło w salonie nad stołem będzie lepsze – rozproszone czy ukierunkowane? W przypadku dużych pomieszczeń, gdzie występuje więcej punktów świetlnych, światło ukierunkowane będzie prezentowało się atrakcyjniej, 
 • na środku salonu lub nad stolikiem kawowym – w ten sposób zachowuje się naturalny układ pomieszczenia. W aranżacjach wiszące lampy w salonie można dopełnić również kinkietami. 

Wiesz już jaką lampę do niskiego salonu wybrać oraz jaka lampa do pokoju dziennego sprawdzi się lepiej w przypadku dużych i małych pomieszczeń. Ucząc się tych kilku zasad można dokonać świadomego, a co ważniejsze, satysfakcjonującego zakupu. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *