Jak oświetlić ogród?

Coraz więcej posiadaczy zielonych terenów myśli o tym, jak oświetlić ogród, aby nawet wieczorem móc przyjemnie spędzać w nim czas. Zagadnienie to jest bardzo interesujące i wywołuje wiele pytań – zwłaszcza wśród miłośników estetycznych rozwiązań. Jaki kabel do oświetlenia ogrodu wybrać, na jaką lampę ogrodową się zdecydować? Skupimy się na tych zagadnieniach w niniejszym tekście.

Oświetlenie ogrodu – przygotuj szczegółowy plan

Jak wiadomo oświetlenie ogrodu wiąże się z wieloma pracami ziemnymi. Właśnie dlatego, przed posadzeniem roślinności, zasianiem trawy, czy też budową oczka wodnego, warto sporządzić projekt oświetlenia i zawczasu przygotować instalację, do której w późniejszym czasie będzie można podłączyć wybrane oprawy. W zależności od oczekiwań i wizji można stworzyć jeden obwód elektryczny lub też kilka wyodrębnionych. Na samym początku trzeba jasno sprecyzować ile lamp ogrodowych znajdzie się na posesji, gdyż w oparciu o to określa się ilość transformatorów, które trzeba zakupić. 

Jaki kabel do oświetlenia ogrodu sprawdzi się najlepiej? To oczywiście zależy od typu instalacji. Przy połączeniach niskonapięciowych (od 12V do 24V) można zdecydować się praktycznie na dowolny przewód – ważne jest, by miał on odpowiednią ilość żył. Po inny kabel do oświetlenia ogrodu należy sięgnąć w przypadku bardziej wymagających instalacji, np. z napięciem sieciowym. W takim przypadku najczęściej sprawdzają się kable o przekroju żył 2,5 mm², gdzie odporność napięciowa izolacji powinna wynosić nie mniej niż 1 kV. 

Zanim zdecydujesz jak oświetlić drzewa w ogrodzie i jakie lampki ogrodowe kupić, pamiętaj o tym, by:

 • zakopać kable na odpowiedniej głębokości (przynajmniej jednego metra). Powinny one mieć dobrą klasę szczelności. Warto także umieścić je w specjalnej rurce ochronnej,
 • z rozwagą rozmieścić okablowanie, które:
 • powinno biec przynajmniej 80 cm od rury wodociągowej,
 • nie powinno biec pod zbiornikiem wodnym,
 • nie powinno biec pod terenami uprawnymi, gdyż wtedy jest narażone na działanie związków chemicznych, które przedostają się w głąb ziemi (nawozy, opryski).

Oświetlenie ogrodu – bezpieczeństwo przede wszystkim 

Wpływ na to, jak zaprojektować oświetlenie w ogrodzie, ma wiele elementów – wielkość terenu, jego układ i ukształtowanie, obecność ogródka warzywnego, oczka wodnego, czy też samych drzew. Poza aspektem technicznym oraz estetycznym niemniej istotne jest także bezpieczeństwo użytych akcesoriów. 

Zarówno kule ogrodowe, latarnie ogrodowe, czy też lampy ogrodowe LED do ziemi muszę spełniać określone wymogi. Przyjmuje się, że wysokość ich IP nie powinna być mniejsza niż 44. Oczywiście im bliżej zbiorników wodnych, tym współczynnik ten powinien wzrastać i mieć IP 67, a nawet 68. Nie bez znaczenia jest także sama jakość wykonania, którą szczycą się popularni producenci.

Rodzaje oświetlenia ogrodu 

W momencie, kiedy wiadomo już jak oświetlić ogród, można przejść do bardziej przyjemnej części, a mianowicie wyboru samych lamp. Ze względu na ich wielkość oraz design wyróżniamy:

 • latarnie ogrodowe mogą one być wysokie, niskie, jak i wiszące (w formie kinkietu). Modele wyższe chętnie stawiane są na obrzeżach działki, gdyż oświetlają większy teren, a przy tym nie świecą po oknach. Niskie lampy ogrodowe pięknie prezentują się natomiast wzdłuż ścieżki, dookoła altanki, czy też na przedzie rabat z kwiatami,
 • słupki ogrodowe – w przeciwieństwie do latarni ich design jest prostszy i bardziej nowoczesny. W zależności od modelu mogą one przypominać podłużne walce, jak i mieć w podstawie prostokąt, 
 • plafony zewnętrzne – płaskie, eleganckie plafony nie zajmują dużo miejsca. Sprawdzą się na werandzie, balkonie, czy też pod zabudowaną altaną. Pełna dowolność!
 • dekoracyjne kule ogrodowe. 

A może lampy solarne? 

Informacji o tym, jaki kabel do oświetlenia ogrodu wybrać, szukają najczęściej osoby, które zaczynają porządkować swoją działkę. Co jednak w przypadku, kiedy nie chcemy naruszyć gęstego trawnika, wszechobecnej zieleni oraz połaci kwiatów? Odpowiedź jest jedna – solarne lampy ogrodowe. 

Lampy solarne to idealne rozwiązanie dla właścicieli działek, którzy nie wiedzą, jak oświetlić ogród bez prądu. Wystarczy wetknąć je w ziemię i gotowe! Przed ich zakupem należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakie lampy solarne do ogrodu kupić? Przede wszystkim modele:

 • wysokiej jakości – niestety, większość dostępnych w marketach lamp solarnych nie jest dobrze wykonana, dlatego też osłonki wykonane z cienkiego plastiku szybko się łamią i przestają być estetyczne,
 • z wysoką pojemnością akumulatora,
 • z dodatkowymi funkcjami – większość lamp solarnych uruchamia się automatycznie, kiedy zaczyna się ściemniać. W sprzedaży dostępne są jednak modele z wbudowanym czujnikiem ruchu. 

To, jakie lampy solarne do ogrodu zostaną wybrane, zależy tylko i wyłącznie od oczekiwań właścicieli działek. Niezależnie jednak od dokonanego zakupu należy pamiętać, że tego typu rozwiązania sprawdzają się w sezonie letnim, kiedy nie można narzekać na obecność słońca. Zimą tego typu oświetlenie ogrodu nie zda egzaminu. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *