Jakie wybrać lampy do kuchni?

Gotowanie, jedzenie, a w końcu wspólne spędzanie czasu z rodziną – są to czynności, które każdy z nas wykonuje z przyjemnością. Jaka lampa do kuchni zadba o klimat, a jednocześnie odpowiednio oświetli to pomieszczenie? Podczas wyboru należy uwzględnić jej styl, ale i zadbać o funkcjonalność. Jak to zrobić? 

Oświetlenie kuchni – wydzielenie stref 

Prawidłowe oświetlenie kuchni to prawdziwa sztuka – poprzeczka trudności rośnie wraz z dodatkowymi elementami. Projektując punkty świetlne należy wziąć pod uwagę blaty robocze, wyspę kuchenną, stół, czy też ewentualne wnęki. Nie bez znaczenia jest również rozmiar samego pomieszczenia oraz fakt, czy jest ono “zamknięte” czy też połączone z jadalnią. Jeżeli chodzi o oświetlenie w kuchni, to wyróżnia się aż 5 jego rodzajów! Przypatrzmy się im z bliska.

Klasyczne lampy – centralne oświetlenie kuchni

Jest to najbardziej podstawowe oświetlenie kuchni, które każdy posiada w swoim mieszkaniu. Lampy instalowane są na środku sufitu, dzięki czemu równomiernie rozświetlają całe pomieszczenie. Błędem jest jednak ograniczanie się jedynie do nich, gdyż przygotowując posiłki przy blacie w naturalny sposób zaciemnia się ten obszar.

Jeżeli chodzi o klasyczne oświetlenie sufitu, to wyodrębnia się:
klasyczne lampy wiszące z metalowym, ażurowym, czy też szklanym kloszem,

  • plafony – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie są niskie stropy,
  • żyrandole – jest to bardzo pomysłowe oświetlenie w kuchni. Aby uniknąć efektu przytłoczenia żyrandole montuje się jedynie w przestronnych oraz wysokich pomieszczeniach. Ślicznie współgrają ze stylem glamour,
  • oprawy świetlne złożone z kilku lamp o metalowych kloszach, światło których można skierować w dowolne miejsce. 

Efektowne i modne światło odbite

Moda gna do przodu i coraz więcej pomieszczeń aranżuje się na wzór nowoczesnych standardów – gładkie fronty, podfrezowane szafki, odcienie szarości itp. Oświetlenie LED sufitu w kuchni to kolejny krok w stronę minimalistycznych rozwiązań

Odbite światło jest bardzo delikatne i równomiernie rozproszone po pomieszczeniu. Aby uzyskać taki efekt trzeba posiadać podwieszony sufit lub wnęki. Należy umieścić w nich paski ledowe skierowane w stronę sufitu i gotowe. Decydując się na to rozwiązanie należy zrezygnować z klasycznych lamp wiszących, aby uniknąć przesytu.

Praktyczne oświetlenie kierunkowe

Oświetlenie punktowe w kuchni to dla wielu osób kwestia najważniejsza. W tym przypadku lampy oraz oprawy LED muszą być jasne, jednak nieoślepiające. Ich strumień światła powinien być precyzyjnie ukierunkowany.   

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni? Pojedyncze punkty powinny znaleźć się przede wszystkim nad:

  • kuchenką – w tym przypadku należy dopilnować, aby okap nad płytą lub kuchenką gazową posiadał wbudowane oświetlenie,
  • blatami roboczymi oraz zlewem,
  • stołem kuchennym oraz wyspą.

Oświetlenie stołu kuchennego

W tym przypadku stawia się na wiszące lampy sufitowe do kuchni. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, to warto zdecydować się na kilka mniejszych lamp, rozpraszających światło. Dzięki nim można zadbać o przyjemną atmosferę podczas posiłku i wspólnych pogawędek.

Jakie oświetlenie do kuchni o dużym metrażu będzie odpowiednie? W tym przypadku można postawić na jedną, dużą lampę o wyjątkowym designie, ale i na kilka mniejszych z metalowymi kloszami. Ukierunkowane, stopowe światło prezentuje się zjawiskowo i elegancko – niczym z okładki magazynu. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o tym, aby lampy nad stół zawieszone były na odpowiedniej wysokości. Domownicy oraz goście nie powinni zahaczać o nie głowami. Te same zasady dotyczą również oświetlenia wyspy kuchennej.

Podstawowa zasada dobierania lamp kuchennych 

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaka lampa do kuchni spiszę się najlepiej. Wybierając poszczególne modele należy zawsze brać pod uwagę:

  • wysokość pomieszczenia – jeżeli sufit znajduje się niestandardowo nisko, to najlepiej zrezygnować z lamp wiszących i postawić na plafony albo oświetlenie odbite,
  • styl pomieszczenia – przeglądając inspiracje oświetlenia w kuchni można zauważyć, że każda aranżacja rządzi się innymi prawami. W stylu nowoczesnym króluje minimalizm (warto postawić zatem na oprawy o prostych, geometrycznych kształtach), w klasycznym nie może zabraknąć eleganckich zdobień, natomiast w glamour liczy się błysk i przepych,
  • wielkość pomieszczenia – im mniejsza kuchnia, tym mniejsze powinny znaleźć się w niej lampy. W ten sposób uniknie się efektu przytłoczenia. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *