Jak oświetlić salon?

Jakie oświetlenie do salonu wybrać, aby zaaranżować modne, praktyczne i jednocześnie przytulne pomieszczenie? Pokój dzienny to w końcu serce życia rodzinnego i towarzyskiego w każdym mieszkaniu – zasługuje zatem na to, aby dopracować je pod każdym względem. Zatem jak oświetlić salon oraz rozmieścić w nim punkty świetlne? Na jaki model lampy warto postawić? Podpowiadamy!

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Oświetlenie salonu (o ile ma się taką możliwość) warto już zaplanować na etapie tworzenia projektu pomieszczenia. Punkty świetlne powinny być rozmieszczone w oparciu o lokalizację mebli, kanapy, czy też ulubionego fotela. Lampy mają różną postać – mówimy tu w końcu o plafonach, żyrandolach, kinkietach, listwach ledowych, czy też lampach stojących. 

To, jakie oświetlenie w salonie zastosować, zależne jest przede wszystkim od właścicieli mieszkania. Jeżeli uwielbiają oni czytać książki, np, w fotelu, to należy odpowiednio doświetlić ten kącik, stosując, np. lampy stojące z ukierunkowanym snopem światła. Całkowicie inne oświetlenie do salonu stosuje się na ściany, gdzie znajdują się, np. obrazy, półki wiszące, czy też inne dekoracje, które chce się wyeksponować. W tym przypadku, aby zadbać o klimat, warto postawić na rozproszone światło

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?

Moda idzie to przodu, a wraz z nią zmieniają się trendy wnętrzarskie. Jak oświetlić salon w 2022 roku, aby prezentował się modnie? Obecnie króluje minimalizm – zarówno jeżeli chodzi o design lamp, jak i ich ilość. W pokoju dziennym warto postawić przynajmniej na 3 do 6 punktów świetlnych z możliwością regulacji natężenia światła. 

Jeżeli chodzi o lampy wiszące to stanowią one główne oświetlenie. Znajdują się najczęściej na środku sufitu, ale i  chętnie zawieszane są nad stolikiem kawowym. Jakie oświetlenie do salonu o małym metrażu nada się najlepiej? W przypadku niewielkiej powierzchni należy postawić na lampy z kilkoma małymi kloszami lub na plafony sufitowe – nie przytłoczą one aranżacji i koncertowo wywiążą się ze swojej roli. W pomieszczeniu pełnią one funkcję praktyczną.

Jakie oświetlenie do salonu wyróżniamy jeszcze? Oczywiście dekoracyjne, które doświetla poszczególne strefy, a w tym tą wypoczynkową – bez dwóch zdań to w niej spędza się najwięcej czasu. W jej przypadku warto postawić na lampy z ciepłą barwą światła. Za kanapą (jeżeli stoi przy ścianie) można chociażby zawiesić kinkiety z rozproszonym światłem – świetnie spiszą się w trakcie wieczornego oglądania telewizji, czy też zadbają o nastrój podczas, np. spotkania z przyjaciółmi. 

Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Bez względu na to, jakie oświetlenie do pokoju dziennego się wybierze, należy pamiętać o tym, aby:

 • doświetlić dokładnie każdy kąt – nic tak nie psuje nastroju, jak ciemne zakamarki mieszkania. Aby uniknąć takiego efektu można zainwestować w designerskie lampy stołowe, które stanowią dekorację samą w sobie. Jeżeli chodzi zaś o większą przestrzeń, to warto postawić na oświetlenie LED, które można chociażby poprowadzić pod półkami, szafkami, ale i w suficie!
 • uzyskać odpowiednie natężenie światła, które w salonie powinno wynosić około 300 lx,
 • wziąć pod uwagę kształt samego pomieszczenia i możliwości techniczne. Jeżeli w ciemnym kącie trudno ustawić lampę stołową lub stojącą (bo, np. nie ma w pobliżu gniazdka) to można wybrać lampy sufitowe lub kinkiety z możliwością zmiany kąta padania światła. 

Rodzaje oświetlenia do salonu

Jak widać możliwości aranżacyjnych jest całe mnóstwo – wystarczy tylko sprecyzować swoje oczekiwania, zestawić z możliwościami technicznymi i gotowe. Jakie wyróżnia się lampy do salonu ze względu na kształt i sposób montażu? Przede wszystkim:

 • żyrandole – świetne sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach, ale i tych glamour. To, jakie żyrandole do salonu wybrać, zależy od gustu właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, by pomieszczenie nie było niskie!
 • lampy sufitowe do salonu z kloszami, jak i stylizowane, np. z geometrycznymi figurami, czy też dmuchanymi kulami, 
 • plafony – są one płaskie, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Jak oświetlić nimi duży salon? Wystarczy wybrać modele o dużej średnicy,
 • kinkiety – w dobrze oświetlonym salonie nie może zabraknąć kinkietów. Mogą one stanowić dekorację samą w sobie, jak i uwydatniać walory, np. obrazów, 
 • lampy stojące i stołowe, które można ustawić wszędzie. 

Jakie oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak oświetlić salon z aneksem kuchennym, jadalnią oraz kuchnią. Wszystko zależy od układu pomieszczenia, a także mebli, które znajdą się na tej przestrzeni. Dzięki lampom można wydzielić konkretne strefy. Z pewnością powinny one pojawić się nad:

 • blatem roboczym w kuchni, nad którym świetnie spisują się halogeny (dużą popularnością cieszy się również oświetlenie frontów szafek),
 • stołem – pięknie prezentują się tu lampy, dające efekt snopów światła. W zależności od wielkości pomieszczenia może być ich nawet kilka,
 • wyspą kuchenną

To, jakie oświetlenie w salonie, jadalni oraz kuchni wybrać, zależy oczywiście od preferencji i stylu życia domowników. Warto jednak zadbać o to, aby wszystkie lampy ze sobą w pewien sposób współgrały pod względem designu. Tylko wtedy uzyska się elegancką i spójną aranżację. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *