Jakie oświetlenie do przedpokoju?

W każdym mieszkaniu jest korytarz – to bardzo ważne pomieszczenie, gdyż to w nim przygotowujemy się do wyjścia, jak i witamy gości. Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać, aby spełniało ono funkcję praktyczną, designem nie odbiegało od aranżacji, a przy okazji współgrało z innymi akcesoriami? Podpowiadamy! 

Oświetlenie do przedpokoju – dlaczego jest tak ważne? 

Wiele osób nie zastanawia się nad tym, jakie lampy do przedpokoju kupić. Kwestia ta nagminnie spychana jest na dalszy plan, przez co małe korytarze często są przytłaczające, ciemne oraz źle urządzone. To bardzo duży błąd aranżacyjny, który z łatwością można wyeliminować – wystarczy przypatrzeć się zasadom, wykorzystywanym przez projektantów wnętrz.

 

O jakie światło do przedpokoju należy w szczególności zadbać? Przede wszystkim:

  • sufitowe – lampy wiszące są zwykle postrzegane jako główne oświetlenie. Ich wielkość powinna być zatem dobierana względem wielkości pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również:
    • wysokość pokoju – jakie oświetlenie na korytarz wybrać, w przypadku niskich sufitów? Z pomocą przychodzą płaskie plafony sufitowe oraz tak zwane oczka sufitowe. Należy je montować w równych odstępach od siebie. W długich korytarzach oprawy najlepiej prezentują się w linii prostej, 
    • układ korytarza – wnęki, liczne zakręty oraz głębokie szafy to miejsca, w których często jest ciemno. Aby uniknąć zacienionych obszarów warto postawić na oprawy z regulacją, które można skierować w dowolny punkt. Jeden wypust świetlny – wiele możliwości!
  • ścienne – kinkiety zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jakie oświetlenie do korytarza wybrać z tej kategorii? W przypadku wąskich przejść należy postawić na płaskie modele (przypominające plafony). Najkorzystniej prezentują się one przy drzwiach, lustrach, czy też dekoracjach np. obrazach. Tego typu lamy warto także zainstalować we wnękach. W zależność od klosza mogą one mieć rozproszone światło lub tworzyć ukierunkowane stopy światła – druga z opcji świetnie sprawdzi się w przypadku wysokich sufitów.  

Zadbaj o dopasowanie oświetlenia do aranżacji

Równie ważną kwestią co funkcjonalność, jest design. Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać, aby współgrało z resztą akcesoriów? W przypadku nowoczesnych, loftowych wnętrz najlepiej spiszą się lampy w czarnych i prostych oprawach. Jeżeli poszukujesz propozycji z pazurem, to postaw na modele z dodatkiem miedzianych akcentów – efekt wow gwarantowany. 

Jakie lampy do przedpokoju wybrać w odsłonie minimalistycznej, a jednocześnie nowoczesnej? Z pewnością sprawdzą się tu oprawy srebrne, chromowane, ale i złote – w zależności od innych dodatków. Ciekawą propozycją są również płaskie lampy LED o geometrycznych kształtach. Mogą one przyjąć dowolny kształt, co warto wykorzystać. Jakie oświetlenie na korytarz wybrać natomiast w przypadku stylizacji glamour? Najlepiej jest postawić na zjawiskowe żyrandole (o ile wysokość pomieszczenia na to pozwala). Jeżeli są one zbyt duże, wtedy warto postawić na plafony ze szklanymi kryształkami – prezentują się zjawiskowo!

W przypadku klasycznych wnętrz bardzo łatwo wybrać odpowiednie oświetlenie do korytarza. Pięknie sprawdzą się tu lampy wiszące i ścienne ze szklanymi kloszami oraz oprawami w kolorze mosiądzu, złota, czerni, czy też srebra. Im więcej dekoracyjnych elementów w takich modelach, tym lepiej. Należy jednak pamiętać o umiarze, by nie uzyskać efektu przytłoczenia. Pod względem designu warto zadbać o to, aby lampy pasowały do klamek od drzwi, ram lustra oraz obrazów. 

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *