Stylowe kinkiety nawiązujące do klasyki – co jest w nich tak niezwykłego?

Wielu specjalistów z zakresu aranżacji wnętrz, wciąż podkreśla atuty stylu nowoczesnego. Oczywiście niestandardowe, oryginalne, ale przede wszystkim funkcjonalne podejście do wystroju wnętrza nie jest niczym złym, ale… wydaje się, że odkrycie klasycznych wzorów również może przynieść zaskakujące efekty.

Klasyczne kinkiety właśnie takie są. Bazują na standardowych rozwiązaniach, ale z drugiej strony kuszą mnogością zastosowań, barw i kształtów. Duża liczba zdobień, często opartych na motywach kwiatowych, może być dowolnie modyfikowana, w przeciwieństwie do uporządkowanych, wręcz geometrycznych figur.

Szkło, blask i zdobienia

Klasyczne kinkiety mogą być zdobione na różne sposoby. Standardowym rozwiązaniem są oczywiście zdobienia w kształcie kwiatów, przedmiotów codziennego użytku a nawet ludzi i zwierząt. Do łask powracają… szklane płytki i korale, które – rozświetlone intensywnym światłem – same zaczynają emanować niesamowitym blaskiem. Zwłaszcza, jeśli stanowią dodatek dla szklanych kloszy i materiałowych abażurów.

Projektanci marek takich, jak Feiss, Hinkley, Elstead Lighting, Quoizel coraz odważniej stawiają na dynamizm oświetleniowy. Wzorują się oni na klasycznych żyrandolach, w których dekoracyjnym atutem były szklane, drobne, ale zarazem niezwykle dynamiczne elementy szklane. Ich delikatny i majestatyczny ruch sprawiał, że lampa stała się źródłem niespotykanie pięknego światła, tańczącego wręcz na oczach widzów.

Metalizowane elementy i… kolorystyka

Zdobienia to nie wszystko. Elementem łączącym poszczególne dodatki są klasyczne, metalizowane łączniki. Można tu oczywiście postawić na sprawdzone wzornictwo oparte na srebrze i złocie. Niemniej, coraz częstszym motywem staje się brąz i mosiądz. Choć obydwa metale pod względem kolorystycznym znacznie różnią się od siebie, to w praktyce każdy w ten sam sposób wprowadza do kinkietu elegancję i ukryte piękno, tak często spotykane w klasycznych kinkietach.

Kolorystyka kinkietów pokojowych jest uzależniona również od stosowanych w nich źródeł światła. Klasyczny, metalizowany kinkiet doskonale komponuje się z ciepłymi źródłami światła. Sprzyjają temu nie tylko metalizowane elementy łączeniowe, ale też same klosze, najczęściej wykonane z nieprzezroczystych, mlecznych, ale też lekko przyciemnionych materiałów.

Podsumowując, klasyczne kinkiety nie są przeżytkiem. Co ważne – mogą być one idealnym dodatkiem do wielu innych, klasycznych źródeł światła. Wspomniane marki (Feiss, Hinkley, Elstead Lighting, Quoizel) nie skupiają się wyłącznie na produkcji kinkietów, ale coraz śmielej wprowadzają na rynek żyrandole, plafony a nawet  lampy podłogowe, oparte na stylu klasycznym.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *