Oświetlenie biurowe – jak zaplanować oświetlenie w biurze.

Oświetlenie biurowe Spotline

Wybór oświetlenia to bardzo ważny element w prawidłowo działającej firmie. Pracownicy są największym skarbem w przedsiębiorstwie, a oświetlenie, które będzie dobrze dobrane wpłynie pozytywnie na samopoczucie pracowników, a co za tym idzie i na wydajność pracy. Warto więc poznać podstawowe zasady związane ze stosowaniem oświetlenia tego typu.

Oświetlenie biurowe panele led
Oświetlenie biurowe panele led

Idealnym rodzajem oświetlenia jest światło dzienne, bardzo rzadko jednak się zdarza, że wystarczy ono do prawidłowego oświetlenia biura. Przepisy wyraźnie regulują odpowiednie natężenie świtała przy konkretnym stanowisku pracy. Dla przykładu przy stanowiskach związanych z pisaniem lub czytaniem natężenie światła musi wynosić 500 lx.

Chcąc zapewnić prawidłowe oświetlenie biurowe możemy skorzystać z kilku rodzajów opraw oświetleniowych. Najczęściej jako główne źródło światła w biurze stosuje się oprawy rastrowe wpuszczane w sufit, w których montuje się świetlówki liniowe. Nowością w tej kategorii i następcą opraw rastrowych są sufitowe panele LED. Oprawy te posiadają kilka cech, które sprawią, że klienci coraz chętniej po nie sięgają. Najważniejszą zaletą jest światło lepszej jakości. Standardowe świetlówki liniowe posiadają współczynnik oddawania barw na poziomie 60-70 Ra, natomiast w źródłach światła stosowanych w panelach LED parametr ten zazwyczaj wynosi 90 Ra. Przyjmuje się, że światło dobrej jakości powinno posiadać współczynnik Ra > 80. Kolejnym atutem tergo rodzaju oświetlenia biurowego jest prawie pięciokrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej, a także znacznie większa żywotność źródeł światłą, co nie jest bez znaczenia przy planowaniu budżetu firmowego. Wartym podkreślenia jest także ciekawy design, który nie wpływa co prawda na jakość świata, jednak pozytywnie oddziałuje na wystrój wnętrza.

Oświetlenie biurowe oprawy rastrowe
Oświetlenie biurowe oprawy rastrowe

Kolejnym ważnym parametrem oświetlenia jest temperatura barwowa. Normy nie wskazują jaka dokładnie powinna być jej wartość, jest to jednak bardzo istotne przy planowaniu oświetlenia w biurze, gdyż parametr ten ma przełożenie na nastrój i atmosferę. Zazwyczaj w tego typu pomieszczeniach stosuje się świto o barwie dziennej, które mieści się w granicach od 5000 K do 6500 K. Taki rodzaj światła ożywczo wpływa na nastrój i pozwala na większe skupienie podczas pracy. Element ten jest ważny zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada wcześniej.
Projektując oświetlenie biurowe warto zapoznać się z normami i przepisami, które regulują stosowanie tego typu oświetlenia. Wyznacznikiem w tym przypadku jest norma PN-EN 12464-1.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *