Lampy wiszące nad stół

Żrandol nad stół

Trudno wyobrazić sobie jadalnię bez lampy wiszącej. Najlepiej, jeśli jest ona usadowiona bezpośrednio nad stołem, wokół którego kręci się przecież całe życie towarzyskie domu. Jak taka lampa powinna wyglądać? Jakie cechy powinna mieć i na jakiej wysokości warto ją zawiesić? Oto pytania, na które spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Rodzaje lamp wiszących

Istnieje kilka podstawowych rodzajów lamp wiszących. Najpopularniejszym wariantem są oczywiście duże lampy w postaci pojedynczego, masywnego klosza, które są przeznaczone głównie dla dużych pomieszczeń. Alternatywą dla nich są modele, które składają się z trzech lub dwóch odrębnych kloszy umieszczonych na pojedynczej belce. Opcjonalnie można też wprowadzić do aranżacji konstrukcje, które składają się z kilku mniejszych lamp wiszących. Tak czy inaczej – w przypadku dwóch ostatnich wariantów światło będzie znacznie bardziej rozproszone. Hitem ostatnich lat są lampy wiszące z wbudowanymi kryształkami, które rozświetlają jadalnię autentyczną feerią świateł.

Jak usytuować lampę wiszącą?

Wysokość na której umieszczone zostaną lampy wiszące nad stół zależy przede wszystkim od wysokości danego pomieszczenia. W przypadku standardowych, 2.5 metrowych pokoi dolna część lampy powinna być umieszczona na wysokości od 75 do 95 cm nad blatem. W przypadku wyższych pomieszczeń dystans ten należy zwiększyć o 10 – 15 cm. Kwestię zakupu lampy wiszącej należy rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy jadalnia jest np. częścią innego pomieszczenia, to jest salonu lub kuchni. Warto wtedy sprawdzić, jak taka lampa prezentować się będzie z różnych perspektyw.

Konstrukcja lampy a ukierunkowanie światła

Lampy wiszące mogą występować najczęściej w dwóch wariantach konstrukcyjnych. Modele otwarte oferują bardzo duży kąt padania światła i są przeznaczone głównie do mniejszych pomieszczeń. Często spotykane są też lampy z obudową, która ukierunkowuje światło na blat. Z modeli tych korzysta się głównie wtedy, gdy ma się do czynienia z dużą jadalnią lub połączeniem jadalni i salonu (opcjonalnie kuchni). Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie dla tych osób, które stawiają na rozbudowane i wielopłaszczyznowe systemy oświetlenia. Dzięki temu można główną lampą wiszącą oświetlić stół, a halogenami lub kinkietami oświetlić pozostałe części pomieszczenia.

Podsumowując, lampy wiszące nad stół to cała gama mniej lub bardziej zaskakujących rozwiązań. Klient może wybierać spośród klasycznych, prostych lamp, jak również spośród zaskakujących i niesamowitych rozwiązań.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *