Lampy podłogowe jako główne oświetlenie w salonie.

lampy do salonu Azzardo

Pokój gościnny to miejsce w którym z reguły spędzamy stosunkowo najwięcej czasu. Miejsce w którym przyjmujemy gości, odpoczywamy po pracy, spędzamy wolne chwile z rodziną, czy jemy posiłki.

Jest reprezentacyjnym pomieszczeniem każdego domostwa, także jego wystrój powinien być odzwierciedleniem gustu i stylu gospodarzy, tak aby każdy z domowników czuł w nim wygodę oraz ciepło rodzinne.

Dzisiejsze pokoje dzienne diametralnie różnią się od tychże miejsc, jakie pamiętamy z okresu dzieciństwa. Minęła era meblościanek oraz wszechobecnych szafek i komód wypełnionych ciuchami. W teraźniejszych salonach przeważa prostota i minimalizm, szafy na ubrania zostały przeniesione do przedpokoi lub specjalnie projektowanych garderob, tak aby w pokoju gościnnym panował luz wpływający na komfortowe samopoczucie.

Nie bez znaczenia w nowocześnie urządzanym pokoju gościnnym pozostaje oświetlenie. Czy jeszcze kilkanaście lat temu ktoś wyobrażałby sobie reprezentacyjne pomieszczenie mieszkania bez lampy wiszącej w centralnym jej punkcie? Dziś żyrandole, czy inne oprawy sufitowe na środku pokoju to nie jedyne rozwiązanie oświetlenia takiego pomieszczenia.

lampy pokojowe Azzardo
lampy pokojowe Azzardo

Coraz częściej funkcję oświetlenia głównego przejmują lampy podłogowe. Okazałe oprawy stojące, uzupełnione lampką stolikową są bardzo ciekawą alternatywą, a poza tym jest to bardzo funkcjonalne i uniwersalne rozwiązanie. Lampy podłogowe są idealne dla ludzi chcących odpocząć po pracy w wygodnym fotelu czytając prasę codzienną, dla kinomanów, czy osób poszukujących nastrojowego klimatu.

Dla klasyków nie wyobrażających sobie salonu bez żyrandola proponuje się obowiązkowo kinkiety jako uzupełnienie oświetlenia sufitowego, które używane byłyby razem lub z osobna w zależności od sytuacji, czy charakteru spotkania. Coraz częściej dodatkowe światło umieszczamy również bezpośrednio nad stołem jadalnym, z reguły są to dwa – trzy klosze zwisające ze wspólnej listwy, bądź po prostu kilka pojedynczych lamp zawieszonych w dowolnej konfiguracji. Oczywiście wszystkie one mają regulację wysokości zwieszenia, dzięki czemu można w łatwy sposób dostosować moc światła padającego na stół.

Wszystkie te zalecenia profesjonalnych designerów i projektantów wnętrz mogą być tylko wskazówkami którymi możemy, lecz nie musimy się kierować, ponieważ najważniejszym zawsze pozostanie nasza gust i wygoda, którymi powinniśmy się kierować projektując oświetlenie pokoju gościnnego.

Podobne Artykuły

dodał
Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *