Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu – bezpieczeństwo i wygoda

Lampy z czujnikiem ruchu Feiss

Coraz częstszym elementem ogrodów i przydomowych okolic jest gustowne oświetlenie zewnętrzne. Kiedyś nie zwracano zbyt wiele uwagi na ten element architektury, a pojawiające się sporadycznie na zielonych terenach specjalistyczne lampy ogrodowe uznawano za przejaw luksusu.

Dziś jest to absolutną normalnością, a praktycznie każdy przydomowy ogród, skwer przy posesji, a nawet działka rekreacyjna posiada własne oświetlenie. Czy to bardziej dla naszej wygody i możliwości spędzania, ciepłych letnich wieczorów w pachnącym ogrodzie, czy też bardziej dla celów estetycznych pozwalając wyeksponować, co niektóre okazy kwiatowe, jak również dla bezpieczeństwa podświetlając ścieżki, czy drogę dojazdową do garażu. Lampy ogrodowe stały nieodzownym elementem terenów zielonych, a firmy oświetleniowe prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych kolekcji opraw.

Lampy z czujnikiem ruchu Feiss
Lampy z czujnikiem ruchu Feiss

Coraz więcej modeli wyposażonych jest w specjalistyczne czujniki ruchu oraz zmierzchu, a na przykład firma Norlys proponuje takie rozwiązania jako opcjonalny dodatek do niemal wszystkich opraw ze swej oferty. Jest to z wielu względów bardzo praktyczne rozwiązanie. Po pierwsze pozwala na ekonomiczne korzystanie z oświetlenia, gdyż lampy ogrodowe zapalają się tylko wtedy, kiedy jesteśmy w zasięgu takiego czujnika, czyli de facto wtedy, kiedy tego światła potrzebujemy. Dodatkowy wyłącznik zmierzchowy załącza lampy, tylko przy określonym natężeniu oświetlenia, tak aby nie reagowały na ruch w ciągu dnia, kiedy jest widno, tylko dopiero przy zapadających ciemnościach. Zresztą istnieje pełna możliwość regulacji wartości progowej natężenia światła, jak również czasu świecenia po wykryciu ruchu.

Lampy z czujnikiem ruchu
Lampy z czujnikiem ruchu

Inną istotną zaletą takiego rozwiązania, poza względami ekonomicznymi, jest zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Każde załączenie oświetlenia zewnętrznego informuje nas, że ktoś znajduje się w okolicy naszej posiadłości, a na ewentualnych nieproszonych gości może działać odstraszająco.

Większość czujników działa w technologii PIR, co oznacza że promieniowaniem odpowiedzialnym za detekcję ruchu jest wiązka podczerwieni. Dla prawidłowego działania takiego czujnika oraz uniknięcia fałszywych alarmów o zbliżających się „przybyszach” należy montować je zgodnie z zaleceniami producentów. Wpływ na błędną detekcję ruchu mogą mieć przejeżdżające niedaleko samochody, bliskie sąsiedztwo klimatyzacji, rur wentylacyjnych, czy silne oddziaływania pól elektromagnetycznych.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *