Jaka barwa światła do salonu?

Salon to serce każdego domu – miejsce, w którym spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi, odpoczywasz, ale i czasami pracujesz. Właśnie dlatego przyda Ci się wiedza o tym, jaka barwa światła do salonu będzie najodpowiedniejsza. Barwa światła może wpłynąć na samopoczucie Twoje i Twoich bliskich, a także nastrój i wygląd wnętrza, dlatego warto poświęcić temu trochę czasu.

W artykule znajdziesz informacje o tym, jakie są rodzaje barw światła i jak wpływają na nasze życie. Podpowiemy Ci również, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do salonu.

Rodzaje barw światła do pokoju

Rodzaje barw światła różnią się między sobą temperaturą barwową, czyli sposobem, w jaki jest emitowane światło – samą temperaturę mierzy się w Kelwinach (K). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że barwa światła wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na zdrowie i samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane oświetlenie sprzyja poprawie koncentracji i regeneracji po męczącym dniu. Wyróżnia się trzy rodzaje białej barwy światła:

  • ciepłą – ma ciepły, żółtawy odcień i najczęściej jest stosowana w salonach, sypialniach oraz pomieszczeniach relaksacyjnych. Jej temperatura barwowa wynosi zazwyczaj od 2700 K do 3000 K;
  • zimną – charakteryzuje się niebieskawym odcieniem i często jest stosowana w pomieszczeniach biurowych oraz innych miejscach pracy, ponieważ poprawia koncentrację i wydajność. Jej temperatura barwowa wynosi od 4000 K do 5000 K;
  • neutralną – jest barwą pośrednią między ciepłą a zimną barwą. Daje najbardziej naturalne światło, zbliżone do światła dziennego, a jej temperatura barwowa standardowo wynosi od 3500 K do 4000 K.

Jednocześnie warto pamiętać, że wartości podane w Kelwinach są orientacyjne i w zależności od źródła mogą się nieco różnić. Dla Ciebie najważniejsze jest to, że im wyższa temperatura światła, tym będzie zimniejszy będzie jego odcień.

Jaka barwa światła do salonu – którą wybrać?

Wybór odpowiedniej barwy światła do salonu zależy od kilku czynników, w tym od charakteru pomieszczenia, indywidualnych preferencji oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Dzięki naszej pomocy będzie Ci dużo łatwiej wybrać żarówki i stworzyć przytulny pokój do relaksu, pracy i Waszej rodzinnej codzienności. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią barwę światła do Twojego salonu:

  • dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła o różnej temperaturze barwowej – ma to nie tylko charakter dekoracyjny, ale pozwala też stworzyć przytulniejszą atmosferę,
  • w salonie powinno się znaleźć światło o barwie ciepłej – wieczorami większość osób spędza czas na odpoczynku i nie potrzebuje wtedy oświetlenia wspierającego koncentrację,
  • jeśli masz w salonie domowe biuro, kup również żarówki LED o barwie neutralnej lub zimnej i korzystaj z nich wyłącznie podczas pracy. Dlaczego? Zimne światło pobudza do aktywności i po dłuższym czasie może być po prostu dla Ciebie uciążliwe, jeśli chcesz odpocząć po całym dniu;
  • wybór centralnej lampy do salonu oznacza również wybór odpowiedniej żarówki – w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie neutralna barwa światła LED.

Problemem jest też to, że większość osób nie zastanawia się, czy wybrać ciepłe, czy zimne oświetlenie do salonu – często jest to kwestia przypadku. Tymczasem podział oświetlenia na strefy relaksu i odpoczynku, pracy oraz codziennej aktywności pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń. Tak samo jest przecież przy wyborze odpowiednich mebli i dodatków.

Kolor światła a wybór lampy

Wiesz już, jaka barwa światła w salonie sprawdzi się najlepiej – pozostaje jeszcze wybór lamp, które będą się z tym światłem dobrze komponować. Odwiedź internetowy sklep z lampami i zapoznaj się z asortymentem. Szybko zauważysz, że nie każda lampa pasuje do światła o ciepłej barwie, czy zimnego oświetlenia. Jeśli masz wątpliwości, który rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie, skontaktuj się z obsługą i skorzystaj z pomocy.

Barwa oświetlenia LED w salonie – podsumowanie

Jakie światło do salonu będzie najlepsze? W większości przypadków warto postawić na żarówki o barwie ciepłej – dzięki temu będzie Ci łatwiej stworzyć miejsce idealne do relaksu i wypoczynku. Światło zimne lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, ale jeśli Twoje domowe biuro znajduje się w salonie, to po prostu kup dodatkową lampę z żarówką o chłodniejszej barwie. Dzięki temu zadbasz o wszystkie swoje potrzeby i ograniczysz ryzyko zmęczenia nieodpowiednio dobranym oświetleniem.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *